Tel: 311 672 256
E-mail: zsms.vraz@seznam.cz
Ve školce se objevilo vysoce infekční onemocnění sedmá nemoc (ruka-noha-ústa)
Příznaky a více informací v článku
Sedmá nemoc
Sedmá dětská nemoc je vysoce nakažlivé virové onemocnění. Nejčastěji postihuje kojence a děti do 5 let, výjimečně však i dospívající či dospělé jedince. Mezi charakteristické příznaky patří bolest v krku, afty, svědivá vyrážka, puchýřky, zvýšená teplota a dvoudenní horečka.
Jde o velmi infekční onemocnění, které se přenáší kapénkově nebo orofekálně, tzn. kontaktem se stolicí, slinami či hleny nemocného. Přenos se však může uskutečnit taktéž přímým kontaktem s vyrážkou postiženého, případně nepřímo, skrze kontaminované předměty.
Příznaky:
Sedmá nemoc může být ve svém úvodu u dětí zaměňována za spálu, pásový opar, impetigo nebo plané neštovice. Pro stanovení správné diagnózy slouží zejména zhodnocení fyzických příznaků lékařem a vyšetření sérologie enterovirů.
Příznaky též mohou zkraje připomínat běžné nachlazení. Nejprve se objeví zvýšená teplota a bolest v krku. Přidružit se může též zduření lymfatických uzlin, nechutenství, bolest břicha, nevolnost či průjem. Oproti klasické viróze se však následně přidá zarudlá vyrážka na dlaních, ploskách chodidel a v okolí úst, někdy také v oblasti třísel, hýždí a paží. Později pak výsev našedlých puchýřků o velikosti 3 až 7 mm, které se následně mění v krusty a eroze s rudým lemem a taktéž mohou svědit.
Jaká je inkubační doba sedmé nemoci? Mezi infekcí a výskytem prvních příznaků nemoci uběhne většinou 3–7 dní. Rekonvalescence po prodělané infekci trvá nejméně 10 dní. Po tuto dobu nechte dítě doma a nedávejte ho do kolektivu.
Zdroj: www.euc.cz
Vane-li v prosinci vítr východní, špatnou naději mají nemocní.
Po svaté Barboši střez nosu i uší.