MAP rozvoje školství ORP Beroun

Místní akční plán rozvoje vzdělávání ORP Beroun II.,

CZ.02.3.68/0.0/0.0/17_047/0009711

Projekt MAP ORP Beroun II. počítá s workshopy pro žáky, rodiče i pedagogy

Odborné semináře pro pedagogy, workshopy pro žáky i rodiče, ale i podpora škol v oblasti finančního a projektového řízení dotací či unikátní projekt regionální vlastivědy. To vše nabízí Místní akční plán rozvoje vzdělávání (MAP ORP Beroun II.), pro který se berounské radnici podařilo získat dotaci z evropských fondů, z operačního programu Výzkum, vývoj a vzdělávání. Do projektu se zapojilo rekordních 73 základních, mateřských a uměleckých škol z Berounska, což je 93 % všech těchto subjektůna Berounsku.

„Potěšilo nás, že zájem o zapojení se do tohoto projektubyl mezi školami tak velký,“ uvedla hlavní manažerka projektu Ing. Jitka Štembergová.

Koncem roku 2018 byly na adrese www.mapberoun.cz spuštěny webové stránky projektu. Současně jsou informace přístupné i na facebookuwww.facebook.com/mapBeroun. Zveřejňovány jsou zde aktuality týkající se projektu, k dispozici je tu přehled všech zapojených škol, ale také kalendář akcí týkajících se projektu nebo nástěnka, kterou pro zveřejnění svých aktualit mohou využít všechny zapojené subjekty.

V prosinci byl rovněž zvolen Řídící výbor MAP, který tvoří zástupci klíčových aktérů ovlivňujících oblast vzdělávání v území. Do čela výboru byla zvolena Mgr. Zdeňka Hylasová Benešová z organizace Pro zdraví 21 z.ú.

Ustanoven byl i realizační tým a čtyři povinné pracovní skupiny: pro financování, pro rozvoj čtenářské gramotnosti, pro rozvoj matematické gramotnosti a pro rovné příležitosti. Další skupina je zaměřená na spolupráci subjektů neformálního vzdělávání. „Jen na první polovinu roku 2019 je připraveno několik setkání ředitelů škol i školek k řešení aktuálních problémů, návštěvy pedagogů mezi školami. Chybět nebude ani workshop pro rodiče,“ vyjmenovala Ing. Jitka Štembergová. V rámci projektu vzniká i zajímavá publikace s učebními texty o regionální vlastivědě. Jejím autorem je Mgr. Emil Šnaidauf, který se dlouhodobě věnuje projektům a realizaci naučných stezek, organizuji exkurze pro žáky, učitele a zájmové skupiny.
Celý projekt potrvá čtyři roky.Jeho cílem je zvýšení kvality vzdělávání dětí a žáků do 15 let věku prostřednictvím spolupráce všech relevantních aktérů, strategického plánování a realizace společných vzdělávacích aktivit.

Skupina pro rovné příležitosti - Vedoucí Mgr. Martina Kykalová

Obsahem práce této skupiny je zejména vzájemné vzdělávání, přenos zkušeností a informací a odborně vedená diskuze o problematice nastavení rovných příležitostí a selektivnosti vzdělávacího systému a uvnitř škol. Vytváří popis stávajícího stavu této problematiky na Berounsku, popis příčin (důvodů) tohoto stavu a návrh aktivit, které pomohou nastavit rovné příležitosti a eliminovat selektivitu.

Skupina pro čtenářskou gramotnost - Vedoucí  Mgr. Olga Chocová

Práce této skupiny je zaměřena na výměnu zkušeností a odborných znalostí o metodách, pomůckách a postupech, které vedou k rozvoji čtenářské gramotnosti a k rozvoji potenciálu každého žáka.

Skupina pro matematickou gramotnost a rozvoj potenciálu - Vedoucí  Mgr. Eva Chlumská

Práce této skupiny je zaměřena na výměnu zkušeností a odborných znalostí o metodách, pomůckách a postupech, které vedou k rozvoji matematické gramotnosti a k rozvoji potenciálu každého žáka.

Skupina pro financování - Vedoucí Ing. Karel Abrahám

Cílem pracovní skupiny pro financování je navrhnout, jakým způsobem bude financována realizace aktivit, zapracovaných do Strategického rámce MAP/akčních plánů.

Platforma pro spolupráci subjektů neformálního vzdělávání

řízením platformy byla pověřena Mgr. Martina Kykalová. Cílem platformy je vzájemné síťování a spolupráce pracovníků v  tomto sektoru.

Pavla Nováčková
PR manažerka projektu MAP ORP Beroun II.
info@mapberoun.cz
tel.: 606 150 928

Studený a mokrý duben plní sklepy a sudy.

Slepice kváčí, kohouti pějí, sedláčkové hrách a oves sejí.